4.A

Triedna učiteľka: Mgr. Mária Maťková

Rozvrh hodín

Akcie triedy

Lentilka pre dedka Edka

9. júna 2017 žiaci 3.A navštívili obecnú knižnicu. Bola to odmena za 2 týždne trvajúce čítanie knihy Lentilka pre dedka Edka od autorky Ivony Březinovej, preloženej Gabrielou Futovou, na hodinách čítania, ktorú nám požičala teta knihovníčka, Slávka Džuňová.
Na návšteve v knižnici sme sa s ňou porozprávali o obsahu knihy. Bola o dedkovi Edkovi, trpiacom Alzheimerovou chorobou. Jeho pravnúčik Dodko chcel v dospelosti vynájsť liek na túto chorobu.
Hovorili sme o tom, ako funguje mozog a o tom, že sa máme starať o starých ľudí.
Rýchlo nám ubehlo stretnutie a rozlúčili sme sa s tetou knihovníčkou. Tá nám darovala diplom za úspešné zvládnutie úloh, pexeso s dopravnými značkami na precvičovanie mozgu, lentilkami NIE pre dedka Edka a vlašským orechom, ktorý svojim tvarom pripomína mozog, no je preň aj zdravý.

Miška Olbertová

 

Pečieme so starou mamou

Pamätáte si na vynikajúce „poctivé “  domáce zákusky, koláčiky  našich babičiek a starých mám? Ako celá kuchyňa voňala, keď sa piekli. Ako sme tajne chodili papať ešte horúce do špajze. Takúto možnosť pečenia so starou mamou pani Mravcovou sme mali aj my tretiaci. Na tento deň sme sa veľmi tešili, pretože sme mali možnosť pomáhať a dozvedieť sa zaujímavé informácie nielen z oblasti pečenia ale aj z bežného života. Chutnou a voňavou odmenou pre nás všetkých bola ovocná bublanina, ktorá každému veľmi chutila. Za pomoc veľmi pekne ďakujeme pani Mravcovej a tešíme sa na ďalšie stretnutie v kuchyni.

Tretiaci a tr. učiteľka M. Maťková


Na hodine slovenského jazyka – sloh sme preberali učivo, čo je „Správa“. Toto učivo sme prepojili s tekvicovým dňom, nakoľko je jesenné obdobie a v mesiaci október je  „Deň zdravej výživy“.

Tekvicový deň

Dňa 10. októbra sa konal v triede 3. A tekvicový deň. Všetky deti si priniesli vyrobené tekvicové hlavy. Pri fotení bolo na fotkách viac tekvicových hláv ako detí. Na druhej hodine sme pozerali na interaktívnej tabuli ako sa dá rôznymi spôsobmi zabávať s tekvicami, a čo sa dá z nich vyrobiť. Pani učiteľka pre nás pripravila tekvicové chlebíčky a tekvicové semienka. Deň sa nám páčil, lebo bol plný zábavy.

Maťko Ďurnek, 3. A

Les ukrytý v knihe

„Les je domovom rastlín a živočíchov, je miestom oddychu, relaxu, zdravia, energie, čistej vody a voňavého vzduchu.“
Obecná knižnica v Tepličke nad Váhom nám tretiakom priblížila život v lese prostredníctvom knihy. Mali sme možnosť triediť odpad, ktorý sa občas nachádza i v lese. Naučili sme sa prostredníctvom lesníka Lukáša rozoznávať niekoľko druhov základného porastu (smrek, jedľa, dub ...), lesných živočíchov (jeleň, srnec, veverička ...). Deti mali možnosť preskúmať rôzne trofeje zvierat, čím boli skutočne veľmi očarené. Nakoniec žiaci dokázali, že v poznaní lesa sa naozaj veľa priučili, keď zvládli vylúštenie lesnej tajničky, ktorá slúžila na tzv. opakovanie. Počas akcie žiaci mali k dispozícii čaj a úžasný koláč, za ktorý ďakujeme. V závere boli ohodnotení diplomom a prezentami.
Veľká vďaka patrí: Radke Mintálovej, Slávke Džuňovej a lesníkovi Lukášovi za krásne a náučne spríjemnený podvečer. Už sa tešíme na ďalšie akcie.

M. Maťková, 3.A

Žilinské dni zdravia

V dňoch 22. a 23. septembra sa v Žiline konali Žilinské dni zdravia. V piatok sa ich zúčastnili aj naši tretiaci a štvrtáci. Boli zamerané na využitie alternatívnej energie v bežnom živote. Žiaci si mohli pozrieť modely  elektrobicyklov a áut, ktoré šetria naše životné prostredie. V  sade SNP sme sa zastavili pri pomníku, ktorý je pripomienkou oslobodenia Žiliny od nemeckých vojsk na konci 2. svetovej vojny.

Maťková, Ponechalová, Harzeková

 

Návšteva u starostu obce

Dňa 7. 6. 2016 sme sa vybrali na besedu so starostom obce Ing. Viliamom Mrázikom. Atmosféra bola veľmi príjemná, žiaci kládli zvedavé otázky, na ktoré pán starosta trpezlivo odpovedal. Deti sa dozvedeli veľmi zaujímavé informácie o obci. V závere boli obdarovaní prezentami, za ktoré ďakujeme.

M.Maťková

Detské dopravné ihrisko

24.5.2016 navštívili žiaci 2.A, 3.A, 3.B dopravné ihrisko v Žiline. Privítali ich príslušníci mestskej polície v Žiline, ktorí im porozprávali o pravidlách cestnej premávky, ukázali im najčastejšie používané dopravné značky a vysvetlili im spôsob využitia dopravného ihriska. Deti dostali bicykle a kolobežky a s chuťou sa pustili zdolávať trať dopravného ihriska.

M. Maťková

Školský výlet

Dňa 1.6.2016 sa žiaci 2.A,3.A,3.B a 5.A zúčastnili školského výletu do Bojníc. Veľký záujem deti prejavili o zvieratá, ich spôsob života. Pozreli si vystúpenie slonov s cvičiteľom. V areáli ZOO sa pohrali na ihrisku, povozili na autíčkach a loďkách. Popoludní sme sa vybrali za tajomstvami bojnického zámku. Žiaci  dostali kufríky s indíciami k vyriešeniu záhad. Spolu s kastelánkou objasnili tajomstvá života obyvateľov zámku. Výletom zároveň oslávili MDD.

M. Maťková

S knihou ku zdraviu

Koncom mesiaca apríl sa deti s rodičmi zapojili do týždňovej akcie „S knihou ku zdraviu.“   Jej úlohou bolo priblížiť deťom v tomto „pretechnizovanom“ svete čaro a vôňu popísaného papiera.
Aj keď sa dnes stále nájdu rodičia, ktorí svojim deťom radi čítajú, priznám sa, čas je niekedy rýchlejší ako denné povinnosti a deti zaspávajú bez rozprávky.
Táto akcia bola výzvou pre nás – rodičov, aby sme si našli čas na tajomstvá ukryté v knihe. Po čítaní, ktoré malo trvať aspoň 20 minút si deti vyfarbili každý deň jednu liečivú bylinku.
Zaujímavé bolo prepojenie čítania a poznávania rastlín.
Druhú časť úlohy urobila p. učiteľka Maťková s deťmi v škole. Hľadali zašifrované písmenka, z ktorých postupne vytvárali tajničku.
Bola to akcia, kde rodičia i deti mohli prežiť viac spoločne strávených chvíľ.

Erika Olbertová

V dňoch 25.4. až 29.4.2016 sa v 2.A uskutočnila akcia pod vedením p. uč. Maťkovej s názvom S knihou ku zdraviu. Ku čítaniu boli na celý týždeň pozvaní rodičia, starí rodičia a iní príbuzní, aby sa tak na chvíľu naše ratolesti stali pozornými poslucháčmi. Doma pozorne počúvali, v škole zvedavo pátrali a odkrývali názvy liečivých bylín a ich využitie. Veru, aj takto sa dá plnohodnotne stráviť čas – s knihou. Bola to zaujímavá akcia nielen pre žiakov, ale aj pre nás dospelých. Spolu s deťmi sme sa tiež čo-to naučili. Ďakujeme.

Katarína Oriešková

Úcta patrónke školy

Dňa 1.4. navštívili Kostol svätého Martina v Tepličke nad Váhom všetci žiaci 1.stupňa. Úctili si pamiatku  patrónky školy -  Žofiu Bosniakovú. V Loretánskej kaplnke im o jej živote, obetavosti a zbožnosti porozprávala p. Kozánková. Žiakov rozprávanie veľmi zaujímalo, čo preukazovali svojimi otázkami. Nakoniec sa pomodlili a položili kvety k telesným ostatkom Žofie Bosniakovej.

AP

Včelár

Keď sa konečne v apríli ukázalo teplé slniečko, navštívil nás pán Bebčák (včelár), ktorý nám na školskom dvore ukázal v pozorovacom úli včielky. Vysvetlil  mnohé veci, ktoré sme doteraz o včielkach nevedeli. Priblížil nám prácu celého spoločenstva, až k finálnemu produktu – medu. Že jeho medík je ozaj výborný a veľmi dobrý pre naše zdravie sme sa presvedčili. Od pána včelára sme dostali pohár tohto zdravého produktu, ktorý sme ochutnali.
Veľmi pekne ďakujeme pánovi Bebčákovi  za odborný výklad a tešíme sa na ďalšiu návštevu.
M. Maťková

Bábkové divadlo

Bábkové divadlo je vynikajúci edukačný prostriedok na zdokonalenie slovnej zásoby. S divadelnými bábkami si deti môžu zahrať divadelné predstavenia, ktoré poznajú. V čítanke sme preberali, čo je bábkové divadlo a bábkoherec. Žiaci boli rozdelení do skupín a každý mal možnosť si zahrať svoju obľúbenú rozprávkovú postavičku a na chvíľu sa stať rozprávkovou bytosťou a zároveň bábkohercom. Najlepšia skupina bola vyhodnotená porotou, ktorej súčasťou bol aj pán zástupca Gabčo.
Prezentované rozprávky:
1. Janko a Marienka – 1. miesto
2. Tri prasiatka
3. Rozprávka o maľovanom vajíčku
4. Červená čiapočka

Žiaci boli úžasní, za čo im veľmi pekne ďakujem, tr.uč. Maťková

Z rozprávky do rozprávky

Rozprávky odrážajú históriu našich národov. Majú ich radi všetci, deti aj dospelí. Sú to nádherné príbehy o nekonečnom súboji dobra a zla, lásky a nenávisti, v ktorých sa zaručene všetko dobre skončí.
16. marec sa stal sviatkom a dňom ľudovej rozprávky. Tento deň sme si pripomenuli aj my druháci a to pod názvom „ Z rozprávky do rozprávky.“ Od rána nás sprevádzali rozprávkové postavičky známe  aj neznáme. Rozprávkový deň sa skončil spoločnou kresbou obľúbených rozprávkových hrdinov. 

Vianočné pečenie

Vianoce bez medovníkov si ani nevieme predstaviť, pretože nám pri pečení rozvoňajú náš domov a svojou vôňou pripomínajú najkrajšie sviatky v roku. Takú predvianočnú atmosféru a vôňu sme si vykúzlili aj v našej triede.

Vianočné tvorivé dielne

Pomaly, ale isto sa blíži čas najkrajších sviatkov v roku - Vianoc. Neopakovateľnú atmosféru sme mohli zažiť aj na, už tradičných, Vianočných tvorivých dielňach v našej triede 2.A. Už v tomto okamihu sa radostná nálda dala cítiť vo vzduchu.

Mrkvičkový deň

16.10.2015 mali naše deti z II.A. triedy pod vedením pani učiteľky Mgr. Maťkovej akciu "Mrkvičkový deň." Hovorili si, aká je mrkva zdravá, a aj to, že obsahuje veľa vitamínov dôležitých pre ich zdravie. Potom nasledovala krátka besiedka na tému "Zdravé očká a starostlivosť o ne." Pozvanie prijala jedna z mamičiek, ktorá deťom porozprávala, čo očkám škodí, ale aj prospieva a ako si ich majú chrániť. Na záver besiedky si každý  mohol sám vyskúšať prečítať písmená z diaľky pomocou špeciálneho  optotypu a zistiť, či potrebuje okuliare, alebo nie. Nálada bola výborná. Deň pokračoval strúhaním mrkvičiek, ktoré si každý priniesol z domu. Prišli  pomôcť aj ostatné mamičky a spoločne s deťmi vyrobili mrkvovú nátierku a upiekli mrkvové koláčiky. Na osvieženie sa ponúkal mrkvový džús. Všetkým veľmi chutilo, dobre sme sa zabavili a veľa nového aj naučili. Tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.
Mamičky


Sviatok Sedembolestnej Panny Márie

Výstava v Športklube